top of page

"Pójdźcie do mnie wszyscy..."

                          Mt.11,28
Witamy na naszej stronie

                               Witamy na stronie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Bydgoszczy!

Mamy nadzieję, że informacje zawarte na tej stronie pozwolą Ci bliżej zapoznać się nie tylko z naszą Parafią i jej działalnością, ale także z całym Kościołem Luterańskim w Polsce. Jako wspólnota chrześcijan tradycji reformacji wittenberskiej chcemy być świadectwem Chrystusowej Ewangelii w mieście, w którym żyjemy; chcemy zapraszać  do pójścia drogą z Chrystusem. Życzymy Ci Bożego Błogosłwieństwa na tej drodze!

Kościół Ewangelicko-Augsburski (Luterański) w Polsce jest spadkobiercą wielowiekowej tradycji. Już w kilka lat po wystąpieniu ks. dr Marcina Lutra w 1517 r. jego pisma i poglądy docierają do Polski. Znajdują życzliwy oddźwięk u wielu i mimo utrudnień, m.in. ze strony władzy kró­lew­skiej, stopniowo powstają parafie ewangelickie w Wielkopolsce, na Pomorzu, Mazurach i Śląsku. Na­bo­żeń­stwa odprawiane są w języku narodowym, powstaje także literatura religijna w języku polskim: tłumaczenia Pisma Świętego, kancjonały - śpiewniki, postylle - zbiory kazań, katechizmy. Reformacja luterańska powszechnie rozwija się wśród mieszczan i chłopów na tere­nach zachodnich i wśród polskiej ludności poza granicami Rzeczypospolitej. Na terenach pod władzą cara rosyjskiego i króla pruskiego powstają parafie luterańskie założone przez kolonistów szukających lepszych warunków życia swoich rodzin. Ich potomkowie szybko się polonizują i biorą aktywny udział w życiu politycznym i kulturalnym kraju.
Obecnie nasze parafie o bardzo zróżnicowanej historii, często nieliczne, posiadają pamiątki bogatej przeszłości i różnych form życia religijnego. Wspólną ich cechą jest wyraźny wpływ Pisma Świętego na życie wspólnoty i jej pojedynczych członków. W przeszłości pozwalało to przetrwać okres kontrreformacji na Śląsku w XVII i XVIII wieku, gdy ewangelicy pozbawieni byli kościołów, szkół i księży. Studiowanie Biblii w domach i spotykanie się na tajnych nabożeństwach pozwoliło zachować wiarę i dotrwać do lepszych czasów.
Ciężkie doświadczenia dla polskich ewan­ge­li­ków przyniosła II wojna światowa, uwięzienie i śmierć wielu księży i osób świec­kich w obozach kon­cen­tra­cyj­nych, wśród nich biskupa kościoła ks. Juliusza Burschego. Po roku 1945 Kościół odradza się do życia w nowych warunkach łącząc parafie należące poprzednio do różnych struktur kościelnych, organizując życie religijne również dla nielicznych rozproszonych współwyznawców. Poza Śląskiem Cieszyńskim nabiera on cech diaspory. Wszędzie i zawsze, pamiętając o doświadczeniach minionych wieków, pragnie przekazywać wezwanie do przyjęcia zbawienia darowanego nam z łaski przez wiarę w Jezusa Chrystusa.

Nasz Kościół

 

2. Niedziela po Trójcy Świętej

29 czerwca 2014 r.

Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne. Wszystko mi wolno, lecz ja nie dam się niczym zniewolić,

 

1 Kor 6,12

Ofiara – budowa Centrum Parafialnego Parafii EA w Bydgoszczy.

 

               86 1240 1183 1111 0000 1290 4857

      Za każdy przekazany dar z góry serdecznie dziękujemy!

@Parafia Ewangelicko-Augsburska  Luterańska w Bydgoszczy

  • Wix Facebook page
  • Wix Twitter page
  • Wix Google+ page

Parafia Ewangelicko-Augsburska Luterańska w Bydgoszczy

bottom of page